Specjalistyczna Praktyka Lekarska
lek.med Bogusława Kozakiewicz- Cerek
specjalista Ginekolog- Położnik

Badanie przy użyciu aparatu ultrasonograficznego( popularnie zwane USG), jest badaniem dodatkowym, które Lekarz wykorzystuje celem zwiększenia szans na wykrycie nieprawidłowości w ciele człowieka we wczesnym stadium, lub celem potwierdzenia podejrzewanej nieprawidłowości. W gabinecie ginekologicznym wykorzystujemy do badania narządu rodnego i jego okolic, głowice dopochwowe-TV i przez brzuszne-TA.

Badanie jest niebolesne i powszechnie uważane za bezpieczne. Do badania droga przez brzuszną ( w gabinecie ginekologicznym najczęściej tą drogą oceniamy przebieg ciąży i rozwój dziecka>12/13 tyg), zalecanym jest nieoddawanie moczu bezpośrednio przed badaniem. Badanie drogą przez pochwową ( najczęściej wykonywane na wizytach ginekologicznych i we wczesnej ciąży <12/13 tyg), wymaga oddania moczu tuż przed badaniem.
Należy mieć świadomość, że wynik badania USG jest zależny od bardzo wielu czynników. Na pewno olbrzymie znaczenie ma jakość aparatu USG, umiejętności osoby wykonującej badanie( na te czynniki możemy wpłynąć), ale kapitalne znaczenia dla wyniku badania ma: masa ciała pacjentki( BMI >30 znacząco zmniejsza wartość badania), indywidualna przezierność tkanek, ich stan uwodnienia, wypełnienie jelit, wypełnienie pęcherza moczowego, propagacja ultradźwięków przez tkanki, itd.
Szacowana zgodność badań USG ze stanem faktycznym to ok 60%.
Bardzo ważna grupa badań USG , to badania w ciąży, które mają na celu ocenę stanu narządu rodnego, ale głównie ocenę rozwoju dziecka w trakcie trwania ciąży.

Comments are closed.