Specjalistyczna Praktyka Lekarska
lek.med Bogusława Kozakiewicz- Cerek
specjalista Ginekolog- Położnik

MIKROFLORA POCHWY

Mikroflora znajdująca się w ciele człowieka odgrywa bardzo ważną rolę w procesach metabolicznych i immunologicznych, które są odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Biocenoza pochwy i odczyn pochwy zmieniają się w trakcie życia kobiety. Mikroflora pochwy jest różna w poszczególnych okresach życia kobiety, zależy również od aktywności hormonalnej organizmu.

Dobroczynnych mikroorganizmów organizmowi dostarcza tradycyjna/zdrowa żywność, która, zawiera między innymi produkty fermentacji mleka tzn. sery i jogurt naturalny. Niestety czynniki środowiskowe tj. palenie papierosów, irygacje pochwy ,zbyt częste podmywanie z użyciem płynów do higieny intymnej, noszenie ciasnej/obciskającej bielizny, niektóre techniki współżycia seksualnego, zbyt częste stosowanie tamponów, wkładek higienicznych, spożywanie przez współczesną Kobietę wysoko przetworzonej żywności, która zawiera bakteriobójcze chemikalia oraz zanieczyszczenie środowiska, zaburza prawidłową biocenozę pochwy.

 Badanie biocenozy pochwy, opiera się głównie na objawach klinicznych, oraz ocenie wydzieliny pochwowej w trakcie badania ginekologicznego i na testach mikrobiologicznych. Niektóre z tych testów Lekarz może wykonać w trakcie badania.

Pamiętaj , gdy masz dolegliwości , które sugerują zapalenie pochwy i sromu, to przed wizyta u Lekarza przez co najmniej 2 dni nie stosuj leków dopochwowych, również tych , które kupiłaś bez recepty w Aptece, nie współżyj, podmyj się tylko letnią wodą ok 2-3 godz przed wizytą.

Comments are closed.