Specjalistyczna Praktyka Lekarska
lek.med Bogusława Kozakiewicz- Cerek
specjalista Ginekolog- Położnik

Jest to badanie, które pozwala wykryć wczesne stany przednowotworowe szyjki macicy.
Żeby wykonać to badanie, LEKARZ musi założyć do pochwy wziernik ginekologiczny , uwidocznić w nim szyjkę macicy i za pomocą specjalnej szczoteczki pobrać komórki nabłonka . Pobrane komórki  trzeba jak najszybciej utrwalić.
Wykonując badanie cytologiczne metodą tradycyjną- utrwalenie odbywa się na szkiełu cytologicznym , które jest wysyłane do labolatorium, do “odczytania”- wynik uzyskujemy po ok 2 tyg.
Badanie cytologiczne można też wykonać tzw. metodą płynową/ cieńkowarstwową. Jest to badanie dokładniejsze , ale też droższe.
Badanie cytologiczne, to krok milowy w ginekologii. Dzięki temu odkryciu od dziesiątków lat ratujemy życie wielu Kobiet. W wielu Państwach, dzięki temu badaniu RAK SZYJKI MACICY niemal już się nie zdarza. Niestety Polska do tych państw nie należy, a to z powodu niskiej zgłaszalności na badanie cytologiczne. Jak to zmienić?
Oto kilka rad:
Każda kobieta, która odbyła chociaż raz stosunek seksualny, powinna wiedzieć, że MUSI wykonywać badanie cytologiczne przez kolejne 20 lat, najlepiej żeby robiła je co roku( dopuszczalny odstęp czasu przy prawidłowym wyniku to 3 lata). Ta informacja powinna  być przekazywana przez Matki Córkom, na lekcjach biologii o tym powinni mówić Nauczyciele dojrzewającym dziewczętom, powinni też o tym mówić Pediatrzy i Lekarze Rodzinni na wizytach pacjentek w ich gabinetach.
Badanie cytologiczne spełnia najlepiej swoje zadanie gdy jest wykonywane profilaktycznie, czyli gdy Kobieta nie ma żadnych objawów choroby. Badanie cytologiczne pozwala wykryć tzw stany dysplastyczne, które w początkowych stadiach nie dają jakichkolwiek objawów, a są wyleczalne w 100% ( tylko trzeba je rozpoznać, a w tym celu trzeba zgłosić się na cytologię do gabinetu ginekologa).
Byłoby bardzo dobrze, gdybyśmy pytały nasze Matki, Siostry, Babcie, Ciotki, Koleżanki, czy pamiętają o badaniu cytologicznym i kiedy je ostatnio robiły. Spróbujmy wszystkie razem powalczyć o zgłaszalność na badanie cytologiczne i tym samym zmniejszyć zachorowalność na Raka Szyjki Macicy!
Są Kobiety, które z lęku przed rakiem zgłaszają się na to badanie zbyt często, ale to już inny temat.

Comments are closed.